Ailemizin Yeni Üyesi: JIBO
Yabancı dil eğitimiyle birlikte aslında bütün eğitim sistemini dönüştürecek bir dijital devir kapımızda.

Dünyanın ilk aile robotu mottosu ile ortaya çıkarılan robot öğretmen JIBO, ailelemizin yeni üyesi olmaya hazır. 899 dolar fiyat ile bu yetenekli ve sevimli robota sahip olabilirsiniz.

Çocuğunuza Çince mi öğreteceksiniz? İngilizce mi? Fransızca mı? Fizikte yardıma mı ihtiyacı var? Yoksa matematikte mi? ​ İhtiyacına​ özel olarak ​nerede takılıyorsa, neyi geliştirmesi gerekiyorsa bu küçük sevimli robot, onun üzerinden giderek, eksikleri tamamlayabilecek.

5.7 inçlik ekrana sahip olan JIBO; 11.5 inçlik bir vücuda sahiptir, yüz ve ses tanıma teknolojisi ile güçlendirilmiştir. Bu sayede insanları hatırlar ve karşılaştığı herkes ile gerçek ilişkiler kurar. Günümüzde kullanılan akıllı telefonlardan ve laptoplarımızdan farklı olarak, yapılan bir video arama esnasında konuşan kişiye dönerek verdiği tepkiler kişilerin yaşadığı deneyimin daha gerçekçi olmasını sağlar. Sahip olduğu 3 eksenli motor sistemi ile, 360 derece dönebilmesine olanak sağlıyor. Pratikliğinin yanı sıra fonksiyonelliği ile de kullanım kolaylığı sağlıyor.

Günlük hayatımızı da yarar sağlayacak bu sevimli  robot; video ve fotoğraf çekebiliyor, takviminizden hatırlatmalar yapabiliyor, çocuklarınıza uyumadan önce masallar anlatıyor. Aramalarınızı, mesajlarınızı ve ses kayıtlarınızı yönetebiliyor. Hatta karnınız zil çaldığında sizin için en sevdiğiniz yemeğin siparişini verebiliyor. Akıllı ev sistemlerine bağlanıp tüm cihazlarınızı kolaylıkla kontrol etmenizi sağlıyor.

Bugün bir aile robotu olarak tasarlanan JIBO, kuşkusuz gelecekte hayatımızın bir çok noktasın da kullanılabilecek. Kim bilir belki de yakın gelecekte bir yerde JIBO içinde nufüs müdürlüklerine başvuruda bulunmamız gerekebilecek.

 

https://www.youtube.com/watch?v=3N1Q8oFpX1Y