Dünyanın İlk Kasiyersiz Mağzası
Elektronik perakendecilik devi Amazon, geçen yaz Whole Foods`u satın alarak girdiği fiziksel perakendecilik işinde dönüm noktası olacak bir uygulamaya geçti. Kasa ve kasiyerin olmadığı, Amazon Go mağazalarına; yerleştirilen kamera ve raf sensörleri müşterilerin akıllı telefonlarına yüklediği uygulamayı kullanarak herhangi bir insanla iletişime geçmeden alışverişini tamamlayıp, marketten ayrılabiliyor.

insansız sistem tavana monte edilen kamera ve hareket sensörleri her bir müşteriyi takip ediyor. Müşteriler mağazaya girmeden önce akıllı telefonlarına kurdukları uygulama ile içeri giriş yaptıktan sonra alışverişe başlıyor. Raflardaki sensörler müşterinin raftan aldığı ürünleri belirleyip, çevrimiçi olarak sanal sepetine ekliyor. Ürünü yerine geri koyduğunda ise söz konusu ürün alışveriş sepetinden siliniyor. Alışverişini tamamlayan müşteriler kasada olabilecek uzun kuyrukları, fatura, fiş süreci es geçerek mağazadan ayrıldıktan sonra satın almış olduğu ürünler kredi kartlarına faturalandırılıyor.

Süpermarketteki kuyrukları ve market içerisindeki yoğunluğu yok etmeyi planlayan bu yıkıcı teknolojinin yayılması, günümüzde Amerika birleşik devletlerinde, sayıları 4 Milyona yaklaşan kasiyerleri işini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya bırakıyor. Aynı otomasyonun depo çalışanları üzerinde de ciddi bir tehlike oluşturacağı da söylentiler arasında.