Windows 10 Bahar Güncellemesi Önemli Yenilikler ile Geldi
Microsoft, Windows 10 için hazırladığı Redstone 4 1803 ilkbahar güncellemesi geçtiğimiz hafta itibariyle ücretsiz olarak kullanıcıların kullanımına sundu. Pratik kullanım sistemine ve cihazlar arası uyumluluğa odaklanan bu güncelleme, cihazların bir arada daha verimli çalışmasını sağlayacak bir sürü yeniliklere sahip. Bu güncellemede, sunulan yenilikler arasında öne çıkanlar

Timeline (Zaman Çizelgesi)

Windows 10 ilkbahar güncellemesinin majör yeniliklerinden biri Zaman Çizelgesi. Bu işlev, Çok fazla uygulama ve dokümanı bir arada kullanan kullanıcılar için bağımlılık yaratacak bir fonksiyon olmaya aday. Windows 10, iOS ve Android dahil farklı cihazlardaki aktivitelerimizi (Kullandığımız Döküman ve Uygulamaların) History’sini takip edip, gerektiği zaman kaldığı yerden sürdürmemize olanak sağlıyor. Örneğin; Mircrosoft Edge üzerinde 10 gün  önce okumayı yarım bıraktığımız bir sayfayı zaman çizelgesi kullanarak kaldığımız yerden devam edebileceğiz. Günler öncesinde kullanmış olduğumuz uygulamalar ve çalışılan dosyalara kolaylıkla erişerek, araların da geçiş sağlayabileceğiz. Zaman Çizelgesi bütün  Windows cihazları, Office uygulamaları ve en önemlisi onedrive ve sharepoint  ile senkronize çalışmasına olanak sağlıyor.

 

Nearby Sharing (Paylaşılan Deneyimler)

Paylaşılan Deneyimler olarak adlandırılan bu özellik, Apple cihazlarındaki AirDrop'a birçok yönden benzerlik gösteriyor. Kullanıcılar, dosyalarını çevrimiçi depolama, e-posta veya ortak ağa gerek duymadan bluetooth ve Wi-Fi menzilindeki diğer Windows işletim sistemine sahip notebooklar’a doğrudan gönderebiliyor. Ek olarak güncelleme sonrasında Microsoft Edge Browser‘ın sağ üst köşesine eklenen küçük bir share icon ile aynı yönetimi kullanarak web sitesi paylaşımları yapabiliyoruz. Paylaşım üzerinden aldığımız dosyalar varsayılan olarak indirilenler klasörümüze kaydediliyor ve işlem süresi bağlantı hızına göre değişkenlik gösteriyor.

 

Individual Graphic  Settings ( Kişisel Grafik Ayarları)

Grafik ayarlarında yapabileceğimiz bir değişiklik ile belirli uygulamaların ( Çok fazla kullanmadığımız video oyunu vs gibi ) grafik  performans tüketimini sınırlayarak, bilgisayarlarımızdan daha iyi performans sağlar hale getirerek  pil ömründen  daha fazla tasarruf edebiliriz.  Kişisel Grafik ayarlarına ek olarak, yüksek çözünürlüklü ve 4k monitörlerde daha sık karşılaştığımız; masaüstü uygulamalarının bulanık görünmesine çözüm olarak geliştirilmiş gelişmiş ölçeklendirme ayarları her ne kadar Microsoft tarafından bazı grafik kartlarında işe yaramadığı ile ilgili bir bilgi paylaşılsa da bir çok ekranda görüntü bulanıklığına çözüm olmakta.

 

 

New Audio Settings ( Yeni Ses Ayarları)

Bahar güncellemesi ile gelen yeni ses ayarlama paneli sayesinde belirli uygulamalara ve sistem ses düzeyini spesifik olarak ayarlayabilmemizin yanı sıra uygulamaların ses çıkışlarını (input - output) ayarlama imkanına erişiyoruz.  Örneğin Spotify ses çıkışını kulaklığımıza yönlendirirken aynı zamanda youtube üzerinde açtığımız bir videonun, yada herhangi bir uygulama bildirim sesini bilgisayarımızın hoparlörlerine yönlendirebiliyoruz.

 

Startup Settings ( Başlangıç Ayarları)

Bilgisayarlarımızın açılışı sürecini hızlandırmanın en etkili yollarından biri, gereksiz programların bilgisayar açılırken çalışmaya başlamasını engellemektir.1803 Bahar update öncesinde kullanıcılar için erişmesi zor olan başlangıç ayarlarına  yeni güncelleme sonrasında Ayarlar\Başlangıç\Başlangıç Uygulamaları alanından erişerek, gereksiz çalışan ve bellekte yer kaplayan programları ve hizmetleri kolaylıkla sonlandırabiliyoruz.

Focus Asist ( Odak Yardımı)

Odak Yardımı özelliği yeni Windows 10’un kullanışlı bir özelliği olacağı kesin. Önemli bir iş üzerinde çalışan kullanıcılar; bildirimlerinden ve uygulama uyarılarından bağımsız çalışmasını sağlayarak, kesintisiz odaklanma imkanı sunmakta. Görmek ve duymak istediğimiz bildirimleri yada istisna vermek istediğimiz spesifik bir uygulama bildirimi Ayarlar\Sistem\Odaklanma Yardımı menüsünden kendi tercihimize göre yapılandırabilirz.

 

Fluent Design

Eski arayüzlerin yerini alması için tasarlanan ışık, derinlik, hareket, materyal ve ölçek gibi beş temel ögeye odaklanan Fluent Design, microsoft’un tasarım felsefesine yeni bir soluk getiriyor. Bahar update ile birlikte bu özelliği kullanmaya başladık.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=sAvJm2dQwLg

Işık: Kullanıcı arayüzünün aydınlatma ile nasıl etkileşime girdiğini kontrol eder ve kullanıcının dikkat dağınıklığından kaçınmasına yardımı olur.

Derinlik: Derinlik parallax etkisi sağlar ve katmanları kullanır. Objeler ve elementler arasındaki ilişkiyi ön plana çıkarır.

Hareket: Elementler ve objeler arasındaki ilişkiyi ve bağlamı göstermek için kullanılabilir.

Materyal: Materyal bir elementin dokusunu kontrol etmeyi ve etkileşime geçtikçe değişmesini kontrol etmeyi sağlar.

Ölçek: Elementlerin ve objelerin iki boyutun ötesine geçmesini sağlar ve kendilerini ekranın boyutuna göre ayarlamalarını sağlar

 

Not:

Microsoft, güncellemeyi Bilgisayarlarınıza  otomatik olarak kendini yükler. Ancak Microsoft, tüm bilgisayarlara aynı anda yeni Windows güncellemeleri sunmuyor. Bunun yerine, Microsoft hem Microsoft hem de çeşitli bilgisayar üreticilerinin farklı donanım yapılandırmalarında sorunlara yol açıp açmadıklarını kontrol ettikten sonra zamanla güncellemeleri yapıyor. Bilgisayarınız güncellemeyi almazsa, Microsoft, henüz donanımınızda çalışacağından emin değildir.

Güncellemelerin en İşimize yarayacak özelliklerine daha detaylı olarak aşağıdaki videodan erişebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=wh4Wbb6gbCc