CONSULTA CIRCULAR : Vergi Sirküleri 2021/159 - Nov. 10, 2021

Gümrük Vergi ve Ceza Borcu Sorgulama Sistemine İlişkin Duyuru

Newsletter Subscription

Subscribe to be informed about the new circular.

Newsletter Registration Form

Vergi Sirküleri 2021/159 - 10 November 2021

Gümrük Vergi ve Ceza Borcu Sorgulama Sistemine İlişkin Duyuru

Ticaret Bakanlığı resmi internet sitesinde, mükelleflerin gümrük işlemleri esnasında veya sonradan yapılan tespitler neticesinde doğan vergi ve ceza borçlarını gümrük idarelerine başvurmasına gerek kalmaksızın elektronik ortamda tek seferde ve toplu olarak sorgulamasına imkân sağlayan “Gümrük Vergi ve Ceza Borcu Sorgulama Sistemine” ilişkin bir duyuru yayımlamış ve bürokratik sürecin ortadan kaldırılarak bilgiye erişim kolaylaştırıldığını ilan etmiştir.

 

Ticaret Bakanlığı’nın web sayfasında yer alan “https://www.ticaret.gov.tr/uygulamalar” adresi üzerindeki “Gümrük Vergi ve Ceza Borcu Sorgulama Sistemi” bağlantısı yardımıyla BİLGE sistemi kullanıcı adı ve şifresi kullanılarak ya da “e-devlet şifresi” ile Sisteme erişim mümkün bulunmaktadır.

 

Söz konusu Sistem ile gümrük beyannameleri ile ek tahakkuk ve ceza kararları kapsamında tahakkuk etmiş, ancak sorgulama anında ödenmemiş olan gümrük borçlarına ait tutar, ilgili olduğu belge ve gümrük müdürlüğü bilgilerinin vergi numarası bazında sorgulanabilmesi sağlanmıştır.

 

Sistem üzerinde firma/şahıslar tarafından, yalnızca kendilerine ait Vergi Numarası/TC Kimlik Numarası bazında düzenlenmiş beyanname ve kararlara ilişkin bilgiler, dolaylı temsilciler tarafından ise kendilerine ait Vergi Numarası/TC Kimlik Numarası bazında düzenlenmiş kararların yanı sıra temsile yetkili oldukları firma/şahıs adına tescil edilmiş beyanname bilgilerinin de sorgulanabilmesi mümkün bulunmaktadır.

 

Söz konusu kurumsal habere ulaşmak için aşağıdaki linkle tıklayınız.

 

https://ticaret.gov.tr/kurumsal-haberler/gumruk-vergi-ve-ceza-borcu-sorgulama-sistemi

 

Bahse konu duyuruyu indirmek için buraya tıklayınız.

 

Saygılarımızla,

CONSULTA Vergi

 

(*) Sirkülerlerimizde yapılan açıklamalar yalnızca bilgilendirme amaçlı olup, kesin işlem tesis etmeden önce uzmanlarımızdan görüş ve yönlendirme alınmasını önemle tavsiye ederiz. Bu sirkülerlerin amacı tek başına uygulamalara yön vermek olmayıp; mükelleflerimizin risk, fırsat ve değişiklikler hakkında güncel bilgi sahibi olmalarını sağlamaktır. Yegâne kaynak olarak sirkülerlerimizdeki açıklamaların kullanılması halinde doğabilecek olası zararlardan CONSULTA sorumlu olmayacaktır.  

Dokümanı İndir