Bülten Aboneliği

Güncel bültenlerden haberdar olmak için abone olunuz.

Bülten Kayıt Formu

12 Ocak 2022 Bilim Kurulu Kararlarının Çalışma Hayatına Etkisi! - 12 Ocak 2022


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan bugünkü Bilim Kurulu toplantısı sonrasındaki açıklamaya göre;

Bugünkü Bilim Kurulumuzda aşısını ve hatırlatma dozunu olmuş temaslı kişilerin karantinaya alınmamasına karar verilmiştir. İzolasyon konusunda ise pozitif vakaların tamamı 7 gün izolasyonu tamamladıktan sonra test yaptırmaksızın izolasyondan çıkabilirler. Bilim Kurulumuz, gelişmiş ülkelerde uygulanan kuralları ve hastalığın ulaştığı yaygınlık seviyesini de dikkate alarak, tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğunu kaldırmıştır. Bundan böyle PCR testi yalnızca semptom gösteren kişilere yapılacaktır. Salgını gündemimizden çıkarmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğimizi bilmenizi isterim.

Dolayısıyla;

1-     Aşısı ve hatırlatma dozu olmuş temaslı kişiler karantinaya alınmayacak,

2-     Pozitif vakaların tamamı 7 gün izolasyon tamamlandıktan sonra test yaptırmaksızın çıkabilecekler. 

3-     Tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğu kaldırılmıştır. Yani semptom gösteren kişiler hariç PCR testi yapılamayacak.

Özellikle; 

Üçüncü maddede yer alan durumun, işyerlerine girişte çift doz aşı veya negatif PCR testi zorunluluğu açısından uygulama sorunu çıkarabileceği aşikardır. Bulaşma ve yaygınlık seviyesi dikkate alındığında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından genelgenin geri çekilebileceğini, bu sebeple işyerlerinde söz konusu durumun esnekleşebileceğini öngörmekteyiz. Bu sebeple daha önce hatırlattığımız işyerlerindeki sağlık kural ve tedbirlerin dikkate alınması gerektiğini önemle hatırlatmak isteriz.