Bülten Aboneliği

Güncel bültenlerden haberdar olmak için abone olunuz.

Bülten Kayıt Formu

Bilim Kurulu Kararı ve Maske Uygulaması! - 03 Mart 2022


Bugün Bilim Kurulu tarafından alınan ve açıklanan kararlar doğrultusunda;

·       Artık açık havada maske kullanmak zorunda olunmadığı,

·       Kapalı ortamlarda havalandırma yeterliyse mesafe kuralına uyum gösteriliyorsa maskenin şart olmadığı,

·       Yeni dönemde hiçbir kurum ya da kuruluşa girişte HES kodu kontrolü yapılmayacağı,

·       Hastalık şüphesi olmayan kişilerde test istenmeyeceği belirtilmiştir.

Yine, Bakanın açıklaması ile "Özellikle mesafenin korunmadığı kapalı alanlarda; yani mesafe korunamıyorsa uçak, otobüs, tiyatro, sinema gibi sağlık kuruluşları gibi alanlarda, okulların kapalı alanlarında maskeleri kullanmaya devam ediyoruz. Bunun dışında kapalı alan olup, mesafe korunabiliyor ise o durumda maskeyi takmanın şart olmadığını söylüyoruz. Maske hayatımızdan çıktı mı? Hayatımızdan çıkmadı; ama maskeyi nerede gerekiyorsa, gerekli olan ortamda özellikle büyüklerimizi riskli olanları korumak adına yanımızda taşımak gerektiğini söylüyoruz. Kapalı alanlarla ilgili hem uçak hem otobüs hem servis gibi, sinema, tiyatro, sağlık kuruluşları, okulların kapalı alanları gibi mesafenin korunamadığı yerlerde maske kullanmak elbette zorunludur." Denilmiştir. 

Bu kapsamda uygulamaların çalışma hayatı açısından da çeşitli etkileri olacaktır,

Daha önce alınan kararlar ile PCR testi zorunluluğu kaldırılmış, daha sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilen görüş ile PCR testi maliyetine işverenin katlanarak bunu talep edebileceği belirtilmişti. 

Bu hususu da göz önünde bulundurarak, kamusal zorunlu düzenlemelerin kısıtlayıcı ve kapsayıcı etkisi daraltılmıştır. Ancak, unutmamak gerekir ki, işverenin, iş sağlığı ve güvenliği konusunda yükümlülükleri devam etmektedir. İşverenin bu yükümlülükleri yerine getirirken risklerle kaynağında mücadele edileceği, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun 5. Maddesinde de hüküm altına alınmıştır. Buna dayanarak, işverenler nezdinde İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu vasıtasıyla, işyerinin somut özelliğine, aşılanma durumuna, mesafe düzeyine diğer riskler ile çalışanların mevcut hastalık/kronik rahatsızlık durumları vb. hususları da dikkate alarak, maske kullanım konusunda karar alabileceklerini, bu konuda özellikle mesafenin korunması zor olan üretim sektörü gibi işyerlerinde, bu uygulamanın devamına ilişkin İSG Kurul kararının alınmasını önerdiğimizi belirtmek isteriz.