Bülten Aboneliği

Güncel bültenlerden haberdar olmak için abone olunuz.

Bülten Kayıt Formu

Çalışma Hayatına İlişkin Önemli Beklentiler! - 21 Mart 2022


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından çalışma hayatına dair bazı açıklamalar yapıldı. Tüm insan kaynakları sürecini etkileyecek başlıklara aşağıda değinmekteyiz:


- Bölgesel Teşvik: 6486 bölgesel teşvik uzatılmayacak, yerine başkaca bir destek devreye alınacak.

- Üretim Sürecine Katılım Programı: İlkokul mezunu çalışmak isteyenler, meslek okulu veya lise mezunu olanlar, yüksekokul veya mühendislik eğitimi almış olanlara üç kademeli bir kategorizasyon için yeni bir istihdam modeli olacak. Programın adı ‘Üretim Sürecine Katılım’ olacak. İşin özelliğine göre 6 ana sektör seçilecek ve 3 aylık destekte, 9 ay istihdam yükümlülüğü ile devam edecek bir program olacak. Pilot il Gaziantep olacak. 

- Asgari Ücretin Yeniden Belirlenmesi:  Asgari ücretin eğer Meclis gündeme getirip değiştirmezse, Aralık’ta belirlenecek,  olağanüstü şartlar olursa bu şartlara bakarak değerlendirilecek.

-Beyaz Bayrak Uygulaması: Beyaz Bayrak uygulamasına geçiyoruz. Bu bayrak, "Burada sendika var, toplu sözleşme var, prim borcu yok, burada iş düzgün yürüyor" anlamına gelecek. Bu işletmelere projelerde öncelik verip, bazı primlerde indirim sağlanacak.

- İşbaşı Eğitim Programı: İşbaşı eğitiminde zorunlu istihdam şartı süresi 9 aya çıkacak.