Bülten Aboneliği

Güncel bültenlerden haberdar olmak için abone olunuz.

Bülten Kayıt Formu

İlave İstihdama Destek Paketi! - 19 Nisan 2022


Son 1 haftadır Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar ile ilave istihdamın desteklenmesine ilişkin yeni bir paket oluşturulduğu, hatta “Ek istihdam taahhüt eden firmaların işe alacakları her işçinin 3 veya 6 ay boyunca tüm ücretleri ve sosyal destek primlerini Çalışma Bakanlığı karşılayacak” ifadesine yer verildiği görülmektedir. Bahse konu uygulama “ilave istihdama destek paketi” olarak lanse edilmektedir.

Söz konusu destek paketi, özü itibariyle işbaşı eğitim programlarını ifade etmektedir. Bu program dışında yeni uygulama ise üretim sürecine katılımdır. Şimdi bu 2 uygulama ve içeriğini kısaca açıklayalım:

1-      Üretim Sürecine Katılım:

Pilot il olarak Gaziantep ilinde uygulamaya başlanılan, 19.04.2022 tarihinde Çalışma Bakanı tarafından da Bursa, İzmit ve diğer sanayi bölgelerinin seçilerek uygulanacağını belirttiği programdır.

Bu program kapsamında, üretim/imalat sektöründe yer alan firmalarda işin niteliğine göre 3 aylık programdan faydalanıldıysa 1 yıl; 6 ay faydalanıldıysa 2 yıllık istihdam garantisi içermektedir.

Bu program, eğitim ya da kurs değil; doğrudan istihdamı desteklemektedir.

2-      İşbaşı Eğitim Programları-Yeni Versiyon:

Eskiden beri uygulanmakta olan işbaşı eğitim programlar, İŞKUR kararıyla durdurulmuş, ardından 08.04.2022 tarihinde Aktif İşgücü Hizmetlerine ilişkin yeni Yönetmelik yayınlanmış ve 19.04.2022 tarihi itibariyle de yeni Genelge yayınlanmıştır. Bu yeni uygulamadaki önemli noktalar 2022-42 sayılı Bültenimizde açıklanmıştı.

Bu programlarda, yeni düzenlemelerle birlikte, program süresinin 3 katı kadar istihdam taahhüdü bulunmaktadır. Ayrıca niteliksiz mesleklerde bu uygulama kaldırılarak, daha nitelikli işler için programlara kaynak yönlendirmesi yapılmaktadır.

Bu programların temel süresi 3 ay olup; imalat ve bilişim sektörü için 6 ay; geleceğin meslekleri için 9 ay olarak uygulanmaktadır. Belirttiğimiz gibi, programdan faydalanılan sürenin 3 katı kadar istihdam taahhüdü bulunmakta olup, yeni versiyon işbaşı eğitim programları; eskiye nazaran daha zorlaşmış ve taahhüt süresi arttırılmıştır.

Sonuç olarak, şu an sadece Gaziantep ilinde uygulanan ve tamamen üretim/imalat sektörünü hedef alan program dışında, yeni bir ilave istihdam destek/teşvik vb. uygulama ya da düzenleme bugün itibariyle olmayıp, bilgilerinize sunmak isteriz.

Dökümanı İndir