Bülten Aboneliği

Güncel bültenlerden haberdar olmak için abone olunuz.

Bülten Kayıt Formu

Uzaktan Çalışma Gün Sayısının Bildirilmesinde Detaylar - 05 Temmuz 2021


Uzaktan Çalışma Gün Sayısının Bildirilmesinde Detaylar

05.07.2021


  • 2021/05 döneminden itibaren uygulamaya alınan ve muhtasar ve prim hizmet beyannamesine bir sekme ile eklenen "uzaktan çalışma gün sayısına" ilişkin detaylar, bugün yayınlanan SGK Genel Yazısı ile belirlenmiştir.
  • Çalışma süresinin tamamında uzaktan çalışan bir sigortalının hafta tatili ve UBGT günleri de uzaktan çalışma günleri arasında bildirilecek ve prim ödeme gün sayısı ve uzaktan çalışma gün sayısı 30 gün olarak sisteme girilecektir.
  • İşyerinde çalışma ve uzaktan çalışma şeklinde karma sözleşme ile çalıştırılan sigortalının yalnızca fiilen uzaktan çalıştığı günler uzaktan çalışma gün sayısına dahil edilecektir.
  • İlgili dönemde özellikler TEKNOPARK ve AR-GE merkezi işyerleri için, bu sekmenin doldurulmamasını önermiştik. İlgili dönemde uzaktan çalışma gün sayısına karma sistem olmasına rağmen tatil günlerini ekleyen işyerleri hatalı işlem yapmış durumdadır. Örneğin 30 takvim gününün pandemi uzaktan çalışması sebebiyle %60 orandan 18 gün olarak bildiren işyerleri hatalı işlem tesis etmiştir.
Dökümanı İndir