None

Ustalık Telafi Programı

Ustalık Telafi Programı

Ustalık Telafi Programı

USTALIK TELAFİ PROGRAMI NEDİR?

1. Ustalık Telafi Programının temel amacı çalışanların mesleki niteliklerini geliştirmek ve bunu kalfa/usta seviyesinde belgelendirmektir. 

2. Bu programın en önemli noktası, Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğundan sürekli muafiyet alabilme imkânı sağlamasıdır. Program sonunda verilecek ustalık belgesinin Europass özelliği vardır ve çalışana uluslararası çalışma yetkinliği vermektedir.

3. Aynı zamanda sağladığı teşvik ile işletmelere önemli ölçüde maddi destek de sağlamaktadır. Sağlanan destek program süresince, programa dahil olan personel sayısı *  asgari ücretin yarısı kadardır. 

4. Ayrıca personeller belgelendirildiği ve kendilerine verilen eğitim sebebiyle, olası iş kazası ve meslek hastalıklarında işveren kusur oranında azalma olacaktır. 

5. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı mesleki ve teknik ortaöğretim okul/kurumlarında uygulanmak üzere ekte paylaştığımız 24 alan 97 dalda "Mesleki Eğitim Merkezi Telafi Çerçeve Öğretim Programları" hazırlanmıştır. 

PROGRAMIN UYGULANMASI

1. Ekteki ustalık telafi programı alanlarında/dallarında hizmet veren her işletme, hangi yılda mezun olduklarına bakılmaksızın tüm lise ve üniversite mezunu çalışanlarını programa dahil edebilir. 

2. İşverenler aranan şartları karşılayan çalışanlarını programa dahil edebildiği gibi öğrenci talebinde de bulunup bu teşvikten yararlanabilmektedir.

3. Programın süresi ilgili alan/dalın çerçeve öğretim programında belirtilen süre kadar olup en fazla 27 hafta olarak uygulanır. 

4. Programın eğitim içeriğinin tamamı işletmelerde yapılır. 

5. Öğrenciler ustalık beceri sınavına, eğitimlerini tamamladıkları tarih itibariyle açılacak ilk sınav döneminde alınır.

6. Eğitim sonunda başarılı olanlara Ustalık Belgesi düzenlenir.

7. Eğitime bir işletme ile sözleşme yapılması akabinde başlanır. 

8. Eğitim süresince, işveren çalışanın sigortasını ödemeye devam ederken MESEM tarafından da meslek hastalıklarına ve iş kazalarına karşı sigorta yapılır.

9. Meslek grupları ile MESEM programları analizi işyeri NACE kodu üzerinden değerlendirilirken, çalışanların fiili yaptıkları işler esas alınacağından meslek koduna da dikkat edilmesi önem arz eder.

10. Bu programa dahil olabilmek için işyerinde usta eğiticinin olması gereklidir. İşletmelerde bulunan her bir usta öğretici belgesi sahibi için 40 kişilik başvuru yapılabilir.

11. Ustalık belgesi olan çalışanlar üzerinden meslek kodu baz alınarak öğrencinin/çalışanın programa kaydı yapılır.

12. İşyerinde ustalık belgesi olan çalışan yok ise; yine MESEM tarafından bu kişiye 14 günlük (40 saatlik) eğitim sonunda usta eğitici belgesi verilir. Diğer alternatif ise 5 günü kapsayan 14 videoyu içeren uzaktan eğitim ile bu belge temin edilebilmektedir.

PROGRAM SINIRI: 1 MİLYON KİŞİ, FAYDASI ÇOK: 

1. En az lise mezunu olan ve dallara uygun mesleği icra eden kişiler (çalışan analizi Consulta tarafından yapılmaktadır) kapsama giriyor.

2. Programın uygulayıcısı MEB olup, süreç resmi olarak belgelendiriliyor ve protokole bağlanıyor.

3. Herhangi bir cezai şart, istihdam taahhüdü vb. bulunmuyor. Bu sebeple destekten faydalanmak son derece avantajlı.

4. Destek kapsamında kişi başına her ay için 2.750,17 TL ödeme yapılıyor. Ortalama 2.000 personel için destek tutarı 36 milyon seviyesinde.

5. Diğer bir faydası ise, ustalık belgesinin MYK kapsamında sayılmasıdır. Bu programa katılıp başarılı olan kişiler, hiçbir süreye bağlı olmaksızın ayrıca mesleki yeterlilik belgesi almak zorunda değil. 

6. Mezuniyetler meslek lisesi olarak güncellenmiş ve EuroPass ile Avrupa Birliği standartlarında belgeleniyor.

Çözüm Ortaklarımız


 The European House - Ambrosetti
 Software AG
 Pandea
 board
 UiPath
 Centric Software
 Alteryx
 Qlik
 Robusta
 Knowbe4
 Bilge Adam