CONSULTA SİRKÜLER : VERGI / 2019&004 - 05 Ocak 2019

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ’NE OTOMATİK KATILIM YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILDI.

Sirküler Aboneliği

Güncel Sürkülerden haberdar olmak için abone olunuz.

Bülten Kayıt Formu

VERGI / 2019&004 - 05 Ocak 2019

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ’NE OTOMATİK KATILIM YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILDI.

27 Aralik 2018 tarihli ve 30638 sayili Resmi Gazete’de “Çalisanlarin Isverenleri Araciligiyla Otomatik Olarak Emeklilik Planina Dahil Edilmesine Iliskin Usul Ve Esaslar Hakkinda Yönetmelikte Degisiklik Yapilmasina Dair Yönetmelik”in yürürlüge konulmasina iliskin 513 Sayili Cumhurbaskani Karari ve “Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkinda Yönetmelikte Degisiklik Yapilmasina Dair Yönetmelik” yayimlanmistir.

Söz konusu “Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkinda Yönetmelikte Degisiklik Yapilmasina Dair Yönetmelik “  kapsaminda;

  • Isverenleri tarafindan daha önce bu yönetmelik kapsaminda emeklilik planina dahil edilmis ancak cayma veya ayrilma hakkini kullanmis olan çalisanlar, Bakanligin belirleyecegi esaslar dahilinde 3 yil içinde bir defaligina otomatik olarak emeklilik planina tekrar dahil edilecektir. Bakanlik bu süreyi 1 yila kadar azaltmaya ve 5 yila kadar artirmaya yetkili kilinmistir.
  • Çalisanlarin 45 yasini doldurup doldurmadiginin tespitinde, bu Yönetmelik uyarinca emeklilik planina dahil edilmeleri gereken takvim yilinin ilk günü esas alinmaktadir. Ancak 27.12.2018 tarihinden önce emeklilik planina dahil edilmesi gereken çalisanlarin 45 yasini doldurup doldurmadiginin tespitinde,1/1/2017 tarihi esas alinacaktir.
  • 4857 sayili Is Kanunu, 5510 sayili Kanun ve ilgili diger kanunlar uyarinca çalisan sifatini haiz olmak kaydiyla, 18 yasini doldurmamis çalisanlar da bu Yönetmelik kapsaminda emeklilik planina dahil edilecektir.
  • Birden fazla bagimsiz sirketin bir araya gelmesiyle olusan sirket yapilanmalarinda, çalisan sayisi her bir sirket için ayri ayri veya toplu olarak degerlendirilebilecektir.

 

“BIREYSEL EMEKLILIK SISTEMI HAKKINDA YÖNETMELIKTE DEGISIKLIK YAPILMASINA DAIR YÖNETMELIK TAM METNINE ULASMAK IÇIN BU METNI TIKLAYINIZ