CONSULTA SİRKÜLER : VERGI / 2019&050 - 22 Şubat 2019

ÇALIŞANLARIN İŞVERENLERİ ARACILIĞIYLA OTOMATİK OLARAK EMEKLİLİK PLANINA DAHİL EDİLMESİNE İLİŞKİN HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞININ SEKTÖR DUYURUSU (2019/2)

Sirküler Aboneliği

Güncel Sürkülerden haberdar olmak için abone olunuz.

Bülten Kayıt Formu

VERGI / 2019&050 - 22 Şubat 2019

ÇALIŞANLARIN İŞVERENLERİ ARACILIĞIYLA OTOMATİK OLARAK EMEKLİLİK PLANINA DAHİL EDİLMESİNE İLİŞKİN HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞININ SEKTÖR DUYURUSU (2019/2)

Bilindigi üzere “Çalisanlarin Isverenleri Araciligiyla Otomatik Olarak Emeklilik Planina Dahil edilmesine Iliskin Usul ve Esaslar Hakkinda Yönetmelik” 01.01.2017 tarihinde yürürlüge girmistir.

Söz konusu Yönetmelikte 27.12.2018 tarihli Resmi Gazetede yayimlanarak yürürlüge giren bir dizi degisiklik gerçeklestirilmis ve söz konusu degisiklikler yayimi tarihinde yürürlüge girmistir.

Hazine ve Maliye Bakanligi 2019/2 sayili sektör duyusu ile “Çalisanlarin Isverenleri Araciligiyla Otomatik Olarak Emeklilik Planina Dahil Edilmesine Iliskin Usul ve Esaslar Hakkinda Yönetmelikte Degisiklik Yapilmasina Dair Yönetmelik” ile yapilan degisiklikler kapsaminda olan isveren, çalisan ve emeklilik sirketlerinin, tesis edecekleri is ve islemlerde yer alan konulara açiklik getirmistir.

Duyuru ile; çalisan sayisinin tespiti, 45 yasin tespiti, 4/A veya 4/C kapsaminda olmayanlarin tespiti, sisteme dahil edilmemesi gerektigi halde dahil edilmis çalisanlara iliskin tesis edilecek islemler, sisteme dahil edilmesi gerektigi halde edilmemis olanlarla ilgili islemler, yönetmelikte yer alan tarihlerden sonra sisteme dahil olma, sisteme otomatik olarak yeniden dahil edilme ve idari para cezasini basliklar halinde açiklamalar yapilmis, ayrica örnekler verilmistir.

 

1) ÇALISAN SAYISININ TESPITI

Faaliyetine devam eden isverenler açisindan 4-a sigortalilari için SGK’ya verilmis olan en son Aylik Prim Hizmet Belgesinde yer alan Sigortali Sayisi; yeni tescil edilen isyerleri açisindan ise Isyeri Bildirgesinde beyan edilen “Çalistirilacak Sigortali Sayisi” dikkate alinacaktir.

Bu baglamda örnegin 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle en güncel SGK verisi en son 23 Aralikta Kuruma verilmesi gereken Kasim/2018 dönemine ait bildirgede kayitli  sigortali sayisi toplamindan olusacaktir.

 Toplam çalisan sayisinin tespitinde çalisanin 4/a veya 4/c kapsaminda olmamasi ya da 45 yas üstü olmasi vb. ayrimi yapilmayacak, isverene bagli tüm çalisanlar sayiya dahil edilecektir.

 

2) 45 YASIN TESPITI

Gerek isverenler gerekse de Geç. 20 Madde kapsamindaki sandiklar bakimindan, 27 Aralik 2018 tarihinden önce ise baslayan çalisanlar açisindan 01.01.2017 tarihi itibari ile 45 yasini doldurup doldurmadigina (Dogum tarihi 1.1.1972 ve sonrasi olanlar) bakilacak,

Çalisanin sisteme dahil edilmesi gereken tarih 27.12.2018 tarihinden sonra ise diger bir deyisle çalisan bu tarihten sonra ise basladi ise sisteme dahil edilecegi yilin ilk günü itibari ile 45 yasini doldurup doldurmadigina bakilacaktir.

Bu esaslar dahilinde sisteme dahil edilmesi gerekip de dahil edilmeyen çalisanlar açisindan 27 Subat 2019 tarihine kadar sisteme dahil edilmeleri halinde geçmise dönük herhangi bir islem yapilmaksizin yükümlülügün yerine getirdigi varsayilacaktir.

Bu kapsamda olan çalisanlar için isverenlerin 27.02.2019 tarihine kadar çalisanlarin ücretinden kesinti yapmalari ve emeklilik sirketine aktarmalari gerekmektedir. Bu kapsamda geçmis aylara iliskin kesinti yapilmasi yasaklanmis olup, sadece bir aya iliskin kesinti yapilmasi gerekmektedir.

 

3)  4/A VEYA 4/C KAPSAMINDA OLMAYANLARIN TESPITI

Örnegin Türk isverenler tarafindan yurtdisina götürülen Türk isçiler (5-g sigortalilari), SGDP’li çalisanlar, stajyerler gibi. Kimlerin bu kapsamda sayilmayacagina dair liste Duyuru ekinde yeralmaktadir.

 

4) SISTEME DAHIL EDILMEMESI GEREKTIGI HALDE DAHIL EDILMIS ÇALISANLARA ILISKIN TESIS EDILECEK ISLEM

 

Otomatik olarak sisteme dahil edilmemesi gerekirken sisteme dahil edilmis olan çalisanlarin sertifikalari sonlandirilacaktir. Bu hususta çalisanin sertifikasinin bulundugu emeklilik sirketine bildirim yapma ve çalisanin sisteme dahil edilmemesi gerektigini ispat etme yükümlülügü isverene ait olacaktir.

 

5) YÖNETMELIKTE YER ALAN TARIHLERDEN SONRA SISTEME DAHIL OLMA

Çalisanlarin, halihazirda sisteme dahil olmus bir isyerinde  veya çalisanlarini sisteme dahil etmis olan bir isverenin faaliyete yeni baslayan isyerinde çalismaya baslamalari halinde ilk ücretlerinden katki payi kesintisi yapilmasiyla sisteme dahil edilecekleri kabul edilmistir. 01.01.2019 tarihinden sonra faaliyete yeni baslayan bir isverene bagli toplam çalistirilacak sigortali sayisi “Isyeri Bildirgesi”nde 5 ve üzeri ise en geç bir sonraki takvim yilinin ilk ücret ödemesinde çalisanlardan katki paylari kesilerek sisteme dahil edilecektir.

Bu baglamda, bu durumda olan isverenler ve çalisanlari Ocak/ 2020 döneminde sisteme dahil olacaklardir.

 

6) SISTEME OTOMATIK OLARAK YENIDEN DAHIL EDILME

Sistemden cayma veya ayrilma hakkini kullanarak çikan çalisanlar, cayma veya ayrilma tarihinden itibaren 3 yil içinde yalnizca bir defaligina sisteme tekrar dahil edilecektir. Bu hususta isverenler tarafindan yapilmasi gereken bir is veya islem bulunmamakta olup, Bakanlik tarafindan gerek görülmesi halinde konu ile ilgili düzenleme ayrica yapilacaktir.

Yönetmelik kapsaminda yükümlülüklerini yerine getirmeyen isverenlere T.C. Aile, Çalisma ve Sosyal Hizmetler Bakanligi tarafindan, isverene bagli her bir çalisan için, ilgili çalisanin sisteme dahil edilmedigi ay sayisi kadar idari para cezasi uygulanacaktir.

Kanuna göre bu ceza çalisan basina her ay için 100 Tl olarak belirlenmistir.

27.12.2018 tarihinden önce, çalisanlarini sisteme dahil etmesi gerektigi halde bu yükümlülügü yerine getirmemis olan isverenler hakkinda, 27.02.2019 tarihine kadar sisteme dahil etmeleri halinde sisteme geç dahil etmis olmaktan dolayi idari para cezasi uygulanmayacaktir.

 

ÇALISANLARIN ISVERENLERI ARACILIGIYLA OTOMATIK OLARAK EMEKLILIK PLANINA DAHIL EDILMESINE ILISKIN SEKTÖR DUYURUSU (2019/2) TAM METNI ASAGIDAKI LINKTEN ULASABILIRSINIZ .

https://ms.hmb.gov.tr/uploads/2019/01/2019-2-say%C4%B1l%C4%B1-Sekt%C3%B6r-Duyurusu.pdf