CONSULTA SİRKÜLER : Vergi Sirküleri 2020/134 - 17 Ekim 2020

Döviz Cinsinden veya Dövize Endeksli Sözleşme Bedellerine İlişkin Önemli Duyuru

Sirküler Aboneliği

Güncel Sürkülerden haberdar olmak için abone olunuz.

Bülten Kayıt Formu

Vergi Sirküleri 2020/134 - 17 Ekim 2020

Döviz Cinsinden veya Dövize Endeksli Sözleşme Bedellerine İlişkin Önemli Duyuru

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde 13.10.2020 tarihinde yapılan duyuru ile döviz cinsinden veya dövize endeksli sözleşme bedellerine ilişkin olarak önemli açıklamalarda bulunulmuştur.

 

13.10.2020 tarihli Bakanlık duyurusunda önem arz eden hususlar şu şekildedir;

 

  • İki yıllık sürenin sona ermesiyle geçiş süreci sona erecek ve taraflar Türk lirası tutarlara uygulanacak artış oranında yine mutabakata varamazlarsa 6098 sayılı Borçlar Kanunu’nun 344 üncü maddesi hükmünde yer alan sınırlara tabi olacaklardır.
  • Geçiş süreci için öngörülen iki yıllık sürenin sona ermesinden sonra bahse konu sözleşmelerde yer alan bedellerin tekrar döviz cinsinden veya dövize endeksli uygulanmaya başlanması ya da yeniden döviz cinsinden veya dövize endeksli belirlenmesi mümkün bulunmamaktadır. Aksi uygulamaların tespiti durumunda kambiyo mevzuatı uyarınca gerekli yaptırımlar uygulanacaktır.

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 13.10.2020 tarihli duyurusunu indirmek için buraya tıklayınız.

 

Saygılarımızla,

CONSULTA Vergi

 

(*) Sirkülerlerimizde yapılan açıklamalar yalnızca bilgilendirme amaçlı olup, kesin işlem tesis etmeden önce uzmanlarımızdan görüş ve yönlendirme alınmasını önemle tavsiye ederiz. Bu sirkülerlerin amacı tek başına uygulamalara yön vermek olmayıp; mükelleflerimizin risk, fırsat ve değişiklikler hakkında güncel bilgi sahibi olmalarını sağlamaktır. Yegâne kaynak olarak sirkülerlerimizdeki açıklamaların kullanılması halinde doğabilecek olası zararlardan CONSULTA sorumlu olmayacaktır.  

Dokümanı İndir