CONSULTA SİRKÜLER : Vergi Sirküleri 2020/108 - 07 Eylül 2020

Eğitim & Öğretim Hizmetindeki KDV İndirimi Hakkında Bakanlık Açıklaması

Sirküler Aboneliği

Güncel Sürkülerden haberdar olmak için abone olunuz.

Bülten Kayıt Formu

Vergi Sirküleri 2020/108 - 07 Eylül 2020

Eğitim & Öğretim Hizmetindeki KDV İndirimi Hakkında Bakanlık Açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından 03.09.2020 tarihinde “KDV Oranının %1’e Düşürülmesi” konulu açıklama Valilikler kanalıyla İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilmiş ve söz konusu duyuru Müdürlüğün resmi internet sitesinde yayınlanmıştır. Bahse konu duyuru uyarınca, 1 Eylül 2020 ve 30 Haziran 2021 tarihleri arasında (bu tarihler dâhil olarak üzere) verilecek eğitim ve öğretim hizmetleri için öğrenim ücretini önceden alan kurumların KDV farkını öğrenci velisine/kursiyere iade etmesi gerekmektedir. Bu hususa uymadığı tespit edilen kurumlara, 5580 sayılı Özel Öğretim Kanunu’nun “Kurum Açma İzninin İptali, Kurumun Kapatılması, Devri ve Nakli” kenar başlıklı 7 nci maddesinin ikinci fıkrası gereğince idari para cezası uygulanacaktır.

 

Söz konusu duyuru http://ookgm.meb.gov.tr internet “Duyurular” kısmında yer almakta olup, tamamına ulaşmak için buraya tıklayınız.

 

Saygılarımızla,

CONSULTA Vergi

 

(*) Sirkülerlerimizde yapılan açıklamalar yalnızca bilgilendirme amaçlı olup, kesin işlem tesis etmeden önce uzmanlarımızdan görüş ve yönlendirme alınmasını önemle tavsiye ederiz. Bu sirkülerlerin amacı tek başına uygulamalara yön vermek olmayıp; mükelleflerimizin risk, fırsat ve değişiklikler hakkında güncel bilgi sahibi olmalarını sağlamaktır. Yegâne kaynak olarak sirkülerlerimizdeki açıklamaların kullanılması halinde doğabilecek olası zararlardan CONSULTA sorumlu olmayacaktır.  

Dokümanı İndir