CONSULTA SİRKÜLER : Vergi Sirküleri 2020/78 - 06 Temmuz 2020

Eximbank Reeskont Kredisi

Sirküler Aboneliği

Güncel Sürkülerden haberdar olmak için abone olunuz.

Bülten Kayıt Formu

Vergi Sirküleri 2020/78 - 06 Temmuz 2020

Eximbank Reeskont Kredisi

Eximbank açmış olduğu reeskont kredisi ile ihracat yapan işletmeler için ihracata hazırlık aşamasında uygun maliyetli finansal destek sağlamaktadır. Reeskont kredisi; mal ve döviz kazandırıcı hizmet ihracatında bulunan şirketler için düşük maliyetli finansman sağlanması amacıyla, T.C. Merkez Bankası ile iş birliği içerisinde, Eximbank tarafından tanınan limit çerçevesinde kullandırılan TL & Döviz Kredisi programıdır. Kredinin temel özellikleri şu şekildedir;

 

  • Kredi, ihracata yönelik mal üreten imalatçılar ile döviz kazandırıcı hizmet ihracı yapan firmalara yöneliktir.
  • Firma başına program limiti olarak döviz ve Türk Lirası kredilerin toplamı olmak üzere 350 milyon USD’ye kadar kredi kullandırabilmektedir. Dış Ticaret Sermaye Şirketleri'ne yönelik ise program limitinde 400 milyon USD’ye kadar kredi imkânı sağlanabilmektedir.
  • Krediler; TRY/EUR/USD/GBP/JPY olarak kullanılabilmektedir.
  • İşlem alt limiti KOBİ niteliğindeki firmalar için 50.000 USD, diğer tüm firmalar için 100.000 USD’dir.
  • Maksimum vade; TL kredilerde 360 gün, döviz kredilerde 720 gündür.
  • Faiz oranı USD kredilerde 720 gün için; LİBOR + %1, TL, TRY kredilerde 360 gün için; %7,25 olup, reeskont kredileri güncel faiz oranları Eximbank’ın internet sayfasında düzenli olarak yayınlanmaktadır.

 

Reeskont kredisine ilişkin detaylar için aşağıdaki linke tıklayınız.

 

https://www.eximbank.gov.tr/tr/urun-ve-hizmetlerimiz/krediler/kisa-vadeli-ihracat-kredileri/reeskont-kredisi

 

Saygılarımızla,

CONSULTA Vergi

 

(*) Sirkülerlerimizde yapılan açıklamalar yalnızca bilgilendirme amaçlı olup, kesin işlem tesis etmeden önce uzmanlarımızdan görüş ve yönlendirme alınmasını önemle tavsiye ederiz. Bu sirkülerlerin amacı tek başına uygulamalara yön vermek olmayıp; mükelleflerimizin risk, fırsat ve değişiklikler hakkında güncel bilgi sahibi olmalarını sağlamaktır. Yegâne kaynak olarak sirkülerlerimizdeki açıklamaların kullanılması halinde doğabilecek olası zararlardan CONSULTA sorumlu olmayacaktır.