CONSULTA SİRKÜLER : Vergi Sirküleri 2020/90 - 22 Temmuz 2020

Kapasite Raporlarının Geçerlilik Süreleri Uzatıldı

Sirküler Aboneliği

Güncel Sürkülerden haberdar olmak için abone olunuz.

Bülten Kayıt Formu

Vergi Sirküleri 2020/90 - 22 Temmuz 2020

Kapasite Raporlarının Geçerlilik Süreleri Uzatıldı

 

 

 

               

Bilindiği üzere kapasite raporu; bir şirketin, mevcut makine parkı ve işgücüyle, bir yıllık süre zarfında kaç birimlik üretim yapılabileceğinin belli kriterlerden hareket edilerek bilimsel bir şekilde belirlenmesi sonucu düzenlenen belgedir ve geçerlilik süresi 2 yıldır. Kapasite raporları ülkenin sınai üretim gücünü tespit etmek, ekonomik ve stratejik plan ve programlara ışık tutmak amacıyla sanayi bilgi sistemini oluşturmak, sanayi sicil belgesi almak, teşvik, tahsis, ihaleler ile bazı belgelerin alınması gibi işlemlerde kullanılmak amacıyla düzenlenmektedirler.

 

İstanbul Ticaret Odası’nın 17 Temmuz 2020 tarihinde resmi internet sitesinden yaptığı duyuru ile Ülkemizde etkili olan Covid-19 salgını nedeniyle, T.O.B.B. Yönetim Kurulu tarafından geçerlilik süresi Mart, Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında sona erecek sanayi kapasite raporlarının geçerlilik sürelerinin 1 Ağustos 2020 tarihine kadar uzatılması kararı alındığını ve kapasite raporu başvurularının devam edeceğini ilan etmiştir.  

 

İstanbul Ticaret Odası’nın ilgili duyurusuna ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

 

https://www.ito.org.tr/tr/duyurular/detay/kapasite-raporu-gecerlilik-sure-uzatimi-hk

 

Saygılarımızla,

CONSULTA Vergi

 

(*) Sirkülerlerimizde yapılan açıklamalar yalnızca bilgilendirme amaçlı olup, kesin işlem tesis etmeden önce uzmanlarımızdan görüş ve yönlendirme alınmasını önemle tavsiye ederiz. Bu sirkülerlerin amacı tek başına uygulamalara yön vermek olmayıp; mükelleflerimizin risk, fırsat ve değişiklikler hakkında güncel bilgi sahibi olmalarını sağlamaktır. Yegâne kaynak olarak sirkülerlerimizdeki açıklamaların kullanılması halinde doğabilecek olası zararlardan CONSULTA sorumlu olmayacaktır. 


Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Consulta olarak sunduğumuz hizmetlere göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz.