Sigorta Prim Teşvikleri ve İŞKUR Program Destekleri

Sigorta Prim Teşvikleri ve İŞKUR Program Destekleri

Consulta, şirketlere çalışan maliyetinin azaltılmasına ilişkin etkin bir çalışma yapmaktadır. Şirketlerin Sosyal Güvenlik Kurumu prim yükünün azaltılması için tüm çalışanların teşvik analizi Consulta tarafından yapılmakta, yararlanılabilecek teşvik tutarları hesaplanmakta ve raporlanmaktadır. Win-win sistemine dayalı teşvik danışmanlığı modelinde, işverenler hiçbir ek yüke katlanmaksızın tamamen kazanç elde edebilecekleri şekilde bir yapıya sahip olurlar.

Bu hizmette, hizmeti alan şirket hiçbir risk almaz, Consulta yapacağı danışmanlık sözleşmesi ile bu riski üstlenir.

Önemli bir maliyet girdisi olan ücret üzerinde, işverenin ciddi bir maliyet yükü bulunmaktadır.

Sigorta ve işsizlik sigortası primi, işveren maliyeti açısından önemli bir kalemdir.

Teşviklerden hiç faydalanmayan bir işveren üzerinde, tüm sigorta kollarına tabi olan sigortalı için, prim yükü %37.5'dir.

Sigorta prim teşvikleri İŞKUR destekleri bu noktada prim yükünü büyük oranda hafifleterek işverene maliyet avantajı sağlamaktadır.

Ancak teşviklerin uygulama güçlüğü, her çalışan ve işyeri için ayrı bir analiz yapılması gerekmesi, cezai yükümlülüğün fazlalığı şirketlerin bu işlemi kendilerinin yapmasını olanaksız ve çok riskli kılmaktadır.

Bu sebeple Consulta, profesyonel ve uzman kadrosuyla bu alanda hizmet sağlamakta ve şirketlerin maliyetini minimize etmektedir.

Sigorta prim ve teşviklerinden yararlanmada 3 model bulunmaktadır.

Bunlar;

 1. 1.3.2011 ve sonrası günümüze kadar olan süreç -Geçmişe Dönük-
  Bu modelde, yasal olarak 1.6.2018 tarihine kadar SGK'ya geriye dönük teşviklerden faydalanmak üzere başvuru yapan şirketlerin işlemlerini kapsamaktadır.
  Burada başvuru süreci kritiktir. Çünkü başvuru yapmayan şirketler, bu modeldeki gibi geriye dönük teşviklerden faydalanma hakkını yitirmiş sayıldılar.

 2. Her dönemden önceki son 6 aylık süreç -6 Aylık Geçmişe Dönük-
  Bu modelde, yasal olarak her başvuru kendinden önceki  6 aylık dönemin teşviklerinden geriye dönük faydalanmak için zorunlu. Burada da başvuru süreci oldukça kritiktir. Çünkü bu sürede başvuru yapmayan şirketler, 6 aydan önceki dönemler için geriye dönük teşvikten faydalanma hakkını yitirmiş sayılacaklar.

 3. Cari Dönem Teşviki
  Bu modelde, herhangi bir başvuru süreci/zorunluluğu olmayıp, anlık olarak uygulanan desteği kapsamaktadır. Consulta tarafından aylık olarak analiz yapılmakta ve şirketlerin kanuni bildirimleri sırasında bu indirimlerden faydalanması sağlanmaktadır.

Çözüm Ortaklarımız


software ag
board
INNA
ambrosettı
Bilge Adam
Ui Path
Centric Software
Alteryx
Qlik

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Consulta olarak sunduğumuz hizmetlere göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz.